Hvordan skal vi bede for den Muslimske verden?

Denne bønneguide, som nu udkommer på 32. år, har til formål at opfordre forbedere for den muslimske verden til en kærligheds-revolution, som afspejler Guds hjerte for muslimerne, som er skabt i Guds billede, og som Jesus døde for. Ud over de daglige opfordringer til at bede for specifikke mennesker og situationer, kan du overveje følgende skriftsteder som hjælp til at forberede dit hjerte til bøn:

  • Mens vi endnu var syndere, elskede Jesus os og døde for os (Rom 5,8). Han elsker muslimer på samme måde og ønsker ikke, at nogen skal gå fortabt (1 Tim 2,4; 2 Peter 3,9).
  • Jesus formaner os til ikke kun at elske Gud, men også vores næste (Matt 22,37-39). Samaritaneren blev næste til den sårede mand på vejen til Jeriko, da han gik langt i sine bestræbelser på at tage sig af ham. Vi gør muslimer til vores næste ved at række ud i bøn og bede om velsignelse for dem, deres familier og samfund.
  • Vi elsker, fordi han elskede os først (1 Joh 4,19). Bed Gud om at fylde dig med sin kærlighed, når du deltager i dette års ´30 dage i bøn for den muslimske verden´

Tak!

Hent Bedefolderen som PDF (4mb)