
Bøn åbner døre – og forvandler liv
Bøn er en afgørende kraft i Guds mission. Gennem bønnen får vi lov til at stå i forbøn for dem, som endnu ikke har hørt evangeliet, og for vores brødre og søstre, der lever i lande, hvor det er farligt at tro på Jesus.
Hvert år under ramadanen samles kristne over hele verden i en 30-dages bede-bevægelse for den muslimske verden. Vi beder om, at muslimer må få åbenbaring om Jesus Kristus, og at Guds ord må få lov til at berøre deres hjerter. I år finder bede-perioden sted fra d. 28. februar til d. 30. marts 2025.
En global bede-bevægelse
I samarbejde med Dansk Europamission og Mission Afrika udgiver Norea igen i år bedeguiden 30 dage i bøn for den muslimske verden. Guiden giver daglige bedeemner og inspirerende beretninger om muslimer, der har mødt Jesus gennem Bibelen, drømme, vidnesbyrd og mediearbejde. Fortællingerne viser, hvordan Guds ord ikke er bundet – men når ind bag lukkede grænser og hårde hjerter.
Hvorfor bede under ramadanen?
Ramadanen er en måned med særlig religiøs søgen for muslimer over hele verden. Mange faster fra solopgang til solnedgang, læser Koranen og søger Guds vejledning. Derfor vil vi på en særlig måde lægge den muslimske verden frem for Gud i bøn i løbet af de næste 30 dage, og bede Ham skabe livsforvandlende møder med mennesker.
Bliv en del af 30 dage i bøn
Vil du være med til at bede?
Du kan læse og bede med, hver dag i den kommende måned her på Norea.dk/30-dage-i-boen-2025 og du kan hente bedeguiden her: 30 dage i bøn PDF
Lad os sammen bede om, at Jesus må blive kendt, elsket og fulgt i den muslimske verden.
Guds ord er ikke bundet!